LEDli Kayan Yazılı Camii Mahyaları – Osmanlı’dan Günümüze
Cami mahya fiyatları için :
0212 278 4405 - 0542 451 4259

Mahyacı Baba “Ali Ceylan”

Mahya Tarihçesi

Mahya Tarihçesi

Mahyacı Baba “Ali Ceylan’a sevenleri ve çırakları “HACI BABA” demeyi tercih ediyorlarmış. Hacı Baba’nın mahya aşkı çocukluğunda başlamış.

Hacı Baba henüz sekiz yaşındayken mahya kurarak oyunlar oynarmış.  21 yaşında Resimli Ay Mecmuası’nın 1925 Mayıs sayısındaki röportajında; sekiz yaşındayken İstanbul’daki evlerinin küçük bahçesinde iki ağacın arasına iplerden mahya kurduğunu, kandil yerine at kestanelerini, halkalar yerine ise boncukları kullanarak kendi mahyalarını yaptığını anlatmış. Onun için en zevkli oyun mahya kurmakmış. Bahçede günlerce mahya kurmak için uğraşırmış. Bu merak onu on iki yaşında Fatih Camii mahyacısı Şerif Efendi’ye götürmüş. Burada kısa bir süre çıraklık yaptıktan sonra mahyacılığı öğrenmiş. Ustası bir süreden sonra bütün mahya işlerini Küçük Ali’ye terk etmiş. Bu küçük mahyacı 14 yaşında Sultanahmet mahyacılığı için sınava girmiş ve sınavı başarı ile geçmiş. İşte o zamandan sonra Sultanahmet Mahyaları ona emanet edilmiş. Bu küçük sanatkar işine o kadar aşık ki mahya yazılarındaki hatları da kendisi yazabilmek için Medresetü’l-Hattatin’de (Hattatlar Okulu) hüs-i hat (güzel yazı) dersleri almış. Hat derslerinden sonra Sultanahmet Camii’nde çok güzel mahyalar kurmuş.

Ali Ceylan nam-ı diğer Hacı Baba’nın küçük yaşlardan itibaren mahyacılığa önemli katkıları olmuş. Her şeyden önce kendileri mahya geleneğini Osmanlı’dan Cumhuriyet’e taşıyan çok az mahya ustasından biridir. Osmanlı’nın son dönemlerinde mahyacılığa getirdiği tekniklerle hem mahya sanatını geliştirmiş hem de günümüze kadar gelmesini sağlamıştır.

Eskiden mahyalar tek satır ve en fazla 200 kandil ile yapılabilirken o, 400 kandil ile çift satır mahya kurmayı başarmıştır. (Dijital Mühendislik 2013 Ramazan’ından önce İstanbul’da bu güne kadar yapılmış en büyük mahyayı üretmiştir. Toplamda 270 m2 ve 4096 piksel-kandilden oluşan bu mahya elektronik ve bilgisayar kontrollü olup led ile üretilmiştir.)

Daha sonra Sultanahmet Baş Müezzin’i de olan Hacı Baba hakkında geleneksel son mahyacı olarak birçok yazı yazılmıştır. Yaşayan son geleneksel mahya ustası Kahraman Usta da Ali Ceylan’ın öğrencisidir.

Büyük Mahya Ustası Ali Ceylan birçok ilke de imza atmış. Mahyaların satır sayısını ve kandil miktarını artırmanın yanı sıra elektrikli ilk mahyayı da o yapmış. Bu mahyada  “BİSMİLLAH” yazıp Beyazıt Camii’nde kullanılmıştır. Arap alfabesinden Latin alfabesine geçtikten sonraki ilk mahyayı da Ali Ceylan yapmış. Bu mahyada “HİLAL-İ AHMERİ UNUTMA” yazıyormuş.

1984 yılında vefat eden son devrin en büyük mahya ustası ALİCEYLAN’ı rahmet ve minnetle anıyoruz.