LEDli Kayan Yazılı Camii Mahyaları – Osmanlı’dan Günümüze
Cami mahya fiyatları için :
0212 278 4405 - 0542 451 4259

MAHYA

Mahya Sözlük Anlamı

(Mahyâ)  Ramazan ayında birden çok minaresi olan camilerde, iki minaresi arasına gerilerek konumlandırılan ışıklı yazıdır. Eski dönemlerde, yağ kandillerinin istenilen yazıya göre dizilmesi ile yapılan mahyalar, günümüze yaklaştıkça elektrik ampulleri ile üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde ampullü mahyalar, led teknolojisi yerini almaya başlamıştır.

Mahyacılığa Genel Bakış

Kısa tanımı ile Ramazan Ayında, camilerin minareleri arasına gerilerek hazırlanan ışıklı yazılara mahya denir.  Yazıları hazırlayan sanatkara , mahyacı denilmektedir.
Geçmişte mahyacı tanımı, özel ustalık gerektiren bir sanat dalı olarak görülürdü. Mayha alanda yıllarca deneyim kazanmış mahya ustası sanatçılar, çıraklaına, sanatın tüm inceliklerini ve deneyimlerini aktarırlardı. Mahyanın uygulanabilmesi için en az 2 minareli cami olması gerekir.

Eski dönemlerde oldukça zahmetli olan mahya yapımı ve kurulumu şöyle gerçekleştirilmekteymiş:

İki minare arasına ip ya da tel gerilir. mahya sanatçıları, daha çok zeytin yağı doldurulan kandilleri tercih etmekle beraber, mumlu fenerde tercih edildiği durumlarda olmuştur. Bu kandil veya mumlu fenerlerin ip ya da tel hat üzerinde gerilmesi ile üzerine istenilen dini yazı yazılırdı. Mahya üzerinde basit formlarda resimlerde yapıldığı olmuştur. Tüm Ramazan Aynı süresinde, bu kandiller yanmaktaydı.

Eski mahyaların yerini, elektirikli aydınlatmalar almaya başlaması ile mahyacılık kolaylaştı ve bir sanat olmaktan uzaklaştı. Ampullü sistemin yerini, Dijital Led Mahyaların alması ilede bu kolaylık, yerini uygulama tasarruf ve uzun ömürlülüğe bırakmaktadır. Aynı zamanda, uygulanan görseller ve ışık nettiğide oldukça gelişmiştir.