LEDli Kayan Yazılı Camii Mahyaları – Osmanlı’dan Günümüze
Cami mahya fiyatları için :
0212 278 4405 - 0542 451 4259

Basında Led Mahya

Mahyalar ile şehitlere rahmet ve halka birlik çağrısı

Diyanet’in 15 Temmuz Genelgesi tüm yurtta uygulanıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın  15 Temmuz darbe girişiminin sene-i devriyesinde düzenlenecek etkinlikler ile ilgili genelge yayınlamasının ardından tüm yurtta etkinlikler sürüyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez imzasıyla tüm il ve ilçelere gönderilen genelge Türkiye genelinde “Ezanları susturan darbelerden darbeleri susturan selalara” şiarıyla devam ediyor.

“Şehitlerimiz için 100 bin hatim okuyoruz”

Etkinlikler kapsamında, 14 Temmuz 2017 Cuma Namazı öncesi camilerde vaaz yerine bütün şehitlerin ruhuna ithafen “Kuran-ı Kerim Ziyafeti Programı” düzenlenecek ve 100 bin hatm-i şerifin duası yapılacak.

15 Temmuz gecesini 16 Temmuz’a bağlayan gece saat 00:13’te 90bin camide eş zamanlı selalar okunacak, cami ve minareler sabah namazına kadar aydınlatılacak.

Minarelere mahyalar asılacak ve mahyalarda, “ŞEHiTLERiMiZE RAHMET OLSUN, BiRLiĞiMiZ DAiM OLSUN, ŞEHiTLERiMiZE RAHMET OLSUN, KARDESLiĞiMiZ DAiM OLSUN, BiRLiĞiMiZ VE KARDESLiĞiMiZ DAiM OLSUN” yazacak.

Camilerin gerdanı mahyalar nasıl hazırlanıyor?

Camilerin gerdanı mahyalar Ramazan için hazırlanıyor. Her gün farklı ilde farklı ilçelerde tek tek mahyalar minarelerin arasındaki yerini alıyor. 450 yıllık bir gelenek olan mahyalar nasıl hazırlanıyor? Bağcılar Merkez Camii’nde yapılan röportajımız

Kaynak: Ülke Haber

Habertürk – Yeni mahyalar bluetooth’lu, LED’li

Yeni mahyalar bluetooth’lu, LED’li

Cami minarelerini süsleyen mahyalar LED teknolojisiyle buluşturuldu ve geleneksel mahyalara rakip oldu. 15’in üzerinde camide mahyalar artık kayıyor!

Sultan I. Ahmet döneminde Sultanahmet Camii’ne dini sözlerin yazılı olduğu kandillerin asılmasıyla başlayan yaklaşık 450 yıllık mahya geleneği, artık teknolojiye teslim. Osmanlı’da yağ kandilleriyle, günümüzde elektrik ampülleriyle yapılan mahyalar şimdilerde kayan yazı sistemiyle, LED tabanlı üretiliyor. İmamların bilgisayardan tek tuşla mahyayı değiştirebilmesine olanak sağlayan bu sistem hem zahmetsiz hem tasarruflu. Üretici firma yetkilisi Özcan Kars “Dijital mahyalar, eski usul mahyaların yirmide biri enerji harcıyor. En önemli özelliği sonsuz bilgi yazılmasına olanak sağlaması ve kablosuz iletişim” diyor. Dijital mahyalar, bir dönem minarelere aşırı yük bindirdiği için kaldırılması gündeme gelen geleneksel mahyalara göre çok hafif ve yangın riski yok; her hava koşuluna da uygun.

Bluetooth’la doğrudan mahyaya

Uzun bir hadisin, ayetin aktarılabildiği dijital mahyalar küçük yerlerde haberleşme aracı da olabiliyor. Özcan Kars, Gebze‘deki Tavşanlı Camii’nin mahyasından düğün ve cenaze haberlerinin verildiğini, dolayısıyla sevinç ve kederin buradan paylaşıldığını söylüyor. Ayrıca minareler yüksek yerler olduğu için 365 gün kullanılabilen bu mahyalar sayesinde deprem, sel gibi durumlarda, yönlendirme buradan yapılabiliyor.
Elbette dijital mahyaların kullanımı çok daha kolay. Montajı yapıldıktan sonra tekrar minareye çıkmanız, metni yazmak için mahyayı aşağıya indirmeniz gerekmiyor. Bilgisayarınızdan yazdığınız metin, bluetooth teknolojisiyledoğrudan minareye gönderiliyor. Yazdığınız yazı isteseniz orada sabit kalıyor isterseniz de kayan yazı şeklinde geçiyor. Hem de istediğiniz renk ve hızda… Minare aralarının kısa olması bu mahyalarda sorun teşkil etmiyor.

Başbakan’ın yeni açtığı cami de öyle

LED’li mahyalardan şimdilik Süleymaniye, Eyüp Sultan gibi selatin camilerde (sultanların yaptırdıkları camiler) minare aralıkları geniş olduğu için kullanılmıyor. Şu an sistemin kullanıldığı 15’in üzerindeki caminin bir kısmı şunlar: Başbakan Erdoğan’ın yeni açtığı İstanbul Ataşehir’deki Mimar Sinan Camii, Konya Selçuk Camii, Gebze Tavşanlı Camii, İstanbul Çekmeköy Hacı Hakkı Ekşi Camii, Altunizade Şehrizar Camii… Ayrıca Cizre, Mardin ve Kerkük’te de dijital mahyalı camiler mevcut.

HaberTürk’te yayınlanan mahya haberi için tıklayınız…